Gry wideo i ADHD – powiązanie
Istnieje kilka badań, które badały związek między grami wideo a ADHD u dzieci i młodzieży. Skupiali się głównie na próbie oszacowania prawdopodobieństwa, że dzieci, które nadmiernie bawią się swoimi konsolami, rozwiną objawy uzależnienia.
Badanie wykazało, że dzieci z ADHD są bardziej podatne na rozwój uzależniających zachowań od gier wideo. Naukowcy odkryli również pozytywną korelację między nasileniem objawów ADHD a nadmiernym używaniem gier wideo. Dzieci z ciężkim ADHD wykazują znacznie wyższe wyniki w porównaniu z dziećmi, u których syndrom ten nie występuje.
Dzieci z ciężkimi objawami ADHD są bardziej narażone na uzależnienie od gier wideo.
Ilość czasu, jaką dzieci poświęcają na gry wideo, jest niepokojący. Jedno z badań wykazało, że ponad połowa dzieci spędza ponad dwie godziny dziennie na graniu w gry wideo. Jednak tylko osoby z ADHD grają kompulsywnie. Dalsze badania sugerują, że osoby, które wykazują cięższe objawy ADHD, mają większe ryzyko rozwoju objawów uzależnienia od gier wideo i cierpienia z powodu jego negatywnych konsekwencji.
Mimo tego negatywnego skojarzenia to nie wszystkie złe wieści. Jedno z badań wykazało, że gry wideo mogą być przydatnym narzędziem do diagnozowania i leczenia ADHD. Zauważono również, że granie w gry wideo może poprawić:
- Umiejętność wizualizacji przestrzennej.
- Umiejętności społeczne i językowe.
- Umiejętności matematyczne.
- Umiejętności czytania.
Podsumowując, ADHD i gry wideo mają związek dwukierunkowy. Dlatego objawy ADHD sprawiają, że gry wideo są atrakcyjne, podczas gdy sama gra zaostrza objawy ADHD (Masi i in., 2021).
Dlaczego osoby z ADHD bardziej pociągają gry wideo?
Dzieci z ADHD mają trudności z koncentracją. Z tego powodu mogą znaleźć schronienie w świecie gier wideo. Stałe miganie światła i efekty dźwiękowe działają jak kotwice, aby przyciągnąć ich uwagę. W efekcie gra staje się formą wytchnienia i schronienia, z którego osoby cierpiące na ADHD nie chcą opuścić. Dzięki tej aktywności „samoleczenie” poprzez wydzielanie dopaminy.
Znaki ostrzegawcze dotyczące dysfunkcyjnego korzystania z gier wideo
Niektóre znaki ostrzegawcze, że korzystanie z gier wideo może być problematyczne, to:
- Tracą poczucie czasu.
- Inne działania przestają mieć wartość wzmacniającą. W rzeczywistości przyjemność, jaką mogą wytworzyć w osobie, w porównaniu z tą, którą wytwarzają gry wideo, jest nieznaczna.
- Kłamią na temat gry, zwłaszcza czasu, w którym grali lub czynności, które zignorowali, aby grać.
- Wykazują objawy odstawienia wkrótce po zatrzymaniu gry.
- To właściwie jedyny temat ich rozmów.
Aby ustalić funkcjonalny plan korzystania z gier wideo, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Ustaw czas na zabawę.
- Utrzymuj plany, które są niezgodne z ciągłą grą.
- Upewnij się, że dzielą czas ze znajomymi, ale nie wirtualnymi.
- Poproś o profesjonalną pomoc.
Niektóre sygnały ostrzegawcze to to, że dziecko zmniejsza liczbę innych czynności na rzecz gier wideo, kłamie na temat grania i wykazuje objawy odstawienia.
Czy gry wideo mogą pomóc dzieciom z ADHD?
Gry wideo same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia psychicznego dzieci. W rzeczywistości mogą mieć pewne korzyści. Rzeczywiście, badania wykazały, że dzieci grające w gry wideo wydają się być w stanie szybciej zmieniać zadania. Może to być bardzo pomocne dla dzieci z ADHD, które mają trudności z przechodzeniem z jednej czynności do drugiej.
W przeglądzie efektów gier wideo stwierdzono, że mogą one:
- Być prawidłowym medium do nauki.
- Pomagać rozwijać umiejętności społeczne.
Badacze, którzy przeprowadzili tę recenzję, odkryli również, że gry wideo mogą pomóc:
- Poprawić pamięć, nawigację przestrzenną, rozumowanie i percepcję.
- Rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów.
- Zwiększać kreatywność.
- Poprawiać nastrój.
- Służyć jako droga ucieczki przed napięciem i zmartwieniami.
- Działając jako scenariusz szkoleniowy w zakresie zarządzania frustracją.
- Promować umiejętności przywódcze, organizacyjne i współpracy.
- W poprawie umiejętności komunikacji i podejmowania decyzji.
Dlatego wydaje się, że gry wideo mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie dzieci. Jednak nadal stanowią ryzyko, gdy ich użycie nie jest moderowane. Podsumowując, możemy stwierdzić, że związek ADHD z grami wideo może być pozytywny lub negatywny, w zależności od parametrów, w jakich występuje. To zależy od czasu i wykorzystania tego rodzaju rozrywki. Dlatego ważne jest, aby rodzice dzieci i młodzieży z ADHD nadzorowali i moderowali czas, jaki ich dzieci spędzają na graniu w gry.
Chociaż odnotowano związek między obiema zmiennymi, nie możemy powiedzieć, że jedna powoduje drugą. Innymi słowy, nie możemy twierdzić, że dzieci grające w gry wideo często rozwijają ADHD lub że ADHD powoduje uzależnienie od gier wideo. Możemy mówić tylko o korelacjach, a nie o przyczynowościach. Dlatego najlepiej zachować ostrożność i nie twierdzić, że ADHD powoduje uzależnienie od gier wideo.