1. ŹRODŁO CYNKU: Pestki dyni są najbardziej przystępnym źródłem cynku, który w takiej postaci jest najlepiej przyswajalny przez organizm człowieka. W ich kilogramie znajdziemy aż 130-202 mg cynku.
Minerał ten jest szczególnie potrzebny mężczyznom – ich zapotrzebowanie na cynk jest czterokrotnie wyższe, niż u kobiet, a niedobór może prowadzić do zaburzenia czynności jąder i chorób gruczołu krokowego: rozrostu i zapalenia.
Cynk odgrywa również bardzo ważną rolę w procesie gojenia się ran, leczenia chorób skóry a także przy chorobach wrzodowych żołądka. Nie do przecenienia są również jego właściwości dla naszej urody – wpływa na kondycje naszych włosów i paznokci.
2. ANTIDOTUM MIAŻDŻYCY: Pestki dyni składają się w 30-40% z oleju, który zawiera bardzo dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one swoją znacząca rolę w hamowaniu procesu odkładania się w tkankach złogów cholesterolu i obniżaniu poziomu tzw. „złego” cholesterolu.
3. WSPARCIE UKŁADU MOCZOWEGO: Lekkostrawne białka, mikroelementy, selen, magnez, cynk, miedź i mangan zawarte w pestkach dyni mają zbawienne działanie w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego.
4. PRZECIW PASOŻYTOM: Dzięki dużej zawartości kukurbitacynów nieprzesuszone świeże pestki stosowane są przeciwko robaczycy i tasiemcom. Poleca się je także dzieciom jako całkowicie nieszkodliwe w przeciwieństwie do środków chemicznych.
5. JAKO AFRODYZJAK: Pestki z dyni uznawane są za afrodyzjak dzięki zawartości tokoferoli. Tokoferole to jedne ze związków chemicznych wchodzących w skład witaminy E – zwanej witaminą płodności.
OLEJ Z PESTEK DYNI
Olej z pestek dyni tłoczymy wyłącznie na zimno – dzięki temu zachowuje wszystkie właściwości odżywcze. Powinien być on przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu i nie należy go poddawać obróbce termicznej. Olej z pestek dyni wykorzystujemy do dań na zimno.
W składzie oleju znajdziemy całą moc dobroczynnych witamin, jak i minerałów i innych składników odżywczych. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych – niezbędnych do samodzielnego wytwarzania przez organizm witaminy D oraz regulacji licznych procesów hormonalnych oraz na poziomie komórkowy.
Olej z pestek dyni może być stosowany również jako kosmetyk. Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające, a dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśniająco.
Olejek w zasadzie służy każdemu typowi cery, ale szczególnie polecany jest osobom z skóra suchą, łuszczącą się, pękająca i dojrzałą. Można wykorzystać go również w leczeniu rozstępów – dodając jako składnik olejku, kremu, balsamu czy pilingu.